واش بتن مرغوب

واش بتن نوعی کفپوش دکوراتیو است که از ترکیب بتن و سنگ دانه تشکیل شده است. برای اگاهی پیدا کردن درباره واش بتن ها با ما همراه باشید. در این مقاله سعی شده که واش بتن مرغوب و ویژگی های آن  به درستی معرفی شود. واش بتن هایی که با کیفیت خوبی تولید می شود، ویژگی های خاصی دارد که نیاز است به آن ها توجه زیادی شود.

واش بتن با کیفیت

از مزیت های مهمی که واش بتن مرغوب باید داشته باشد، این است که سنگ دانه ها در داخل آن وجود داشته باشد. هنگامی که یک قطعه واش بتن دچار شکستگی می شود، در همه قطعات و کل ضخامت واش بتن سنگ دانه مشاهده شود. همچنین سنگ دانه ها به صورت مناسب پخش شده باشند.

ویژگی دیگر واش بتن مرغوب که باید به آن توجه زیادی شود، به عیار بتن مربوط می شود. عیار واش بتن باید متناسب با استاندارد ها باشد و به اندازه کافی در آن افزودنی های مخصوص بتن استفاده شده باشد. همچنین باید دوره لازم را گذرانده باشند تا هنگامی‌ که واش بتن شکسته می شود، سنگ دانه ها و دانه های سیمان از یکدیگر جدا نشوند و به هم چسبیده باقی بماند.

 

در ساخت واش بتن نباید حباب وجود داشته باشد و در برش های عرضی و طولی نباید به هیچ وجه حباب هوا دیده شود. در واقع ویژگی اصلی واش بتن مرغوب این است که ساخت محکم و فشرده داشته باشد و اصلا نباید در آن حباب مشاهده شود.

ویژگی دیگر واش بتن مربوط به وزن آن است. وزن واش بتن باید در حد مناسب باشد و بافت واش بتن مرغوب باید فشرده و یکپارچه باشد. هرچه بافت واش بتن فشرده تر باشد، در برابر نفوذ آب به درون آن مقاوم تر است و آب نمی تواند به قسمت های داخلی آن نفوذ کند.

واش بتنی که در آن سنگ دانه ها به صورت یکنواخت پراکنده نشده است یا ساخت محکم و فشرده ندارد و در آن حباب وجود دارد، نمی تواند مقاومت مکانیکی مناسبی داشته باشد و ممکن است هنگام یخبندان یا تغییرات آب و هوایی مختلف، سنگ و سیمان از یکدیگر جدا شوند.

ساخت واش بتن مرغوب

واش بتن ها به سه روش ساخته می شوند. این روش ها عبارت اند از:

 ساخت واش بتن به روش درجا

در این روش پس از این که با سیمان زیر سازی درست و اصولی بر سطح کار انجام شد، سنگ دانه های رنگی و زیبا روی سطح سیمان پرس می شود. این روش در ایران انجام نمی شود زیرا هزینه تولید در این‌ روش بسیار بالا است و سود کمی برای تولید کنندگان به دست می آید. این روش در کشورهای توسعه یافته مانند اروپا و آمریکا انجام می شود.

ساخت واش بتن به روش پرسی

این روش  مشابه روش درجا می باشد و تفاوت آن ها در این است که روش پرسی در داخل کارخانه و با کمک دستگاه ها انجام می شود اما واش بتن پرسی به صورت انجام می شود که سیمان را به ضخامت ۳ تا ۴ سانتی متر بر روس سطح کار قرار می دهند و سپس سنگ دانه های رنگی و سایر مواد را روی سیمان پرس می کرد. روش بتن پرسی روش مناسبی برای ساخت واش بتن نیست. زیرا سنگ ها به صورت یکنواخت بر روی سیمان پخش نمی شوند و مقاومت پایینی دارند و ممکن است در گذر زمان به دلیل عواملی مانند سرما و گرما، سنگ ها از واش بتن کنده شود که در این‌ صورت واش بتن زیبایی اش را از دست می دهد. واش بتن هایی که در این ‌روش ساخته می شوند نسبت به دو روش دیگر کیفیت پایین تری داردو لازم است که هر چند سال یکبار باید تعویض شوند.

ساخت واش بتن به روش ویبره ای

تولید واش بتن به روش ویبره ای بهترین روش تولید این محصول می باشد و محصول نهایی از کیفیت بالایی برخوردار است. واش بتن های ساخته شده در این روش پر فروش ترین نوع واش بتن است. در این روش سیمان یکنواخت پخش خواهد شد و سنگ دانه ها در تمامی قسمت ها ریخته می شوند. پس از اینکه مواد کاملا با یکدیگر ترکیب شدند، آن ها را داخل قالب هایی از جنس لاستیک می ریزند و بر روی میز ویبره قرار می دهند.

انواع واش بتن

واش بتن آنتیک: در ساخت این واش بتن ها از سنگ دانه های ریز معدنی استفاده است.

واش بتن معمولی: در ساخت این واش بتن ها از سنگ دانه های درشت استفاده شده است.

 

قرنیز دور باغچه

 

نکات مربوط به واش بتن مرغوب

واش بتن مرغوب باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد و بتواند فشار زیادی را تحمل کند. واش بتن مرغوب در هر یک سانتی متر مربع، باید بتواند فشاری بالغ بر ۳۰۰ الی ۴۰۰ کیلوگرم را تحمل کند و دچار آسیب و شکستگی نشود.

در واش بتن مرغوب از سیمان پر تلند استفاده شده است و عیار این سیمان چهارصد به بالا است.

در ساخت واش بتن مرغوب از سنگ دانه هایی که در ساخت واش بتن استفاده می شود باید دارای مش بندی یکسان باشد.

واش بتن مرغوب باید در برابر سرما مقاومت زیادی داشته باشد و در برابر آب نفوذ ناپذیر باشد.

واش بتن مرغوب باید فاقد لب پریدگی باشد و مطابق استاندارد ها ساخته شود.

در تولید واش بتن باید که از سنگ های معدنی و رنگی استفاده شود.

سنگ دانه های رنگی که در واش بتن مرغوب قرار دارند، باید مشخص و واضح باشند.

واش بتن مرغوب دوره عمل آوری را به صورت کامل گذرانده و تمام مراحل را طی کرده است.

در واش بتن مرغوب هیچ حباب هوایی وجود ندارد.

واش بتنی مرغوب است که زاویه آن ۹۰ درجه باشد.

 

جمع بندی

واش بتن یکی دیگر از انواع کفپوش ها است که در سه روش ساخته شده است. متریال پایه واش بتن ها، سنگ دانه و بتن است.  سه روش برای ساخت واش بتن وجود دارد. در روش ویبره ای واش بتن مرغوب تولید می شود که کیفیت و ماندگاری بالایی دارد. علاوه بر این سایر نکاتی که درباره واش بتن مرغوب باید بدانید در بالا گفته شده است.