کفپوش بتنی ترافیکی

کفپوش بتنی ترافیکی

از آنجایی که کشور ما خانه اصلی ما به حساب می آید، همان گونه که ما به دیزاین و دکوراسیون خانه و المان های تزئینی آن اهمیت می دهیم، ساختمان ها، فضاهای سبز، جاده ها و سایر محوطه ها نیز المان های تزئینی کشورمان هستند که باید زیباسازی آن ها مورد توجه قرار بگیرد. یکی از آیتم های زیباسازی شهرمان، کفپوش بتنی ترافیکی در محوطه های پرتردد است.

کفپوش بتنی ترافیکی

کفپوش بتنی ترافیکی چیست؟

قطعا وقتی نام ترافیک به میان می آید، صحبت از محیط هایی است که رفت و آمد و تردد بیشتری در آن ها قرار دارد. همانطور که ذکر شد، یکی از آیتم های زیباسازی کشورمان، استفاده از انواع کفپوش ها است.

ولی چرا نام کفپوش بتنی ترافیکی به میان آمده، زیرا به دلیل پرتردد بودن برخی از محوطه ها، نیاز به کفپوش هایی است که در عین زیبایی محکم و مقاوم باشند و آسیب نبینند. به این ترتیب، کفپوش های بتنی می توانند وظیفه خود را در این امر به نحو احنسنت انجام دهند.

در اصل کفپوش بتنی ترافیکی به سطوح مسطحی از جنس بتن و سمباده زده گفته می شود، که برای مقاومت در برابر وزن های بالا ساخته شده است. به همین دلیل به راحتی می توان از انواع آن ها در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد استفاده کرد و در اصل با یک تیر دو نشان زد.

هم زیبایی زمین دو چندان شده و هم پوشش قوی و مقاومی به آن بخشیده اند. این کفپوش به دلیل اهمیت زیادی که در صنایع مختلف دارد، از کاربرد بسیار گسترده ای برخوردار است، که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

همچنین بخوانید درباره: همه چیز درباره واش بتن دیواری

انواع کفپوش بتنی ترافیکی

کفپوش های بتنی به دلیل استفاده پرکاربردی که دارند، در انواع متریال های زیادی ساخته شده اند، که هر یک از آن ها براساس جنسی که دارند، در کاربرد مهمی مورد استفاده واقع می شوند. انواع کفپوش بتنی ترافیکی شامل موارد ذکر شده در زیر است:

کفپوش پلیمری

این نوع کفپوش معمولا بسیار پرکاربرد است، که از رزین اپوکسی و پلی یورتان تشکیل شده است، که به دلیل مقاومت قوی که دارد، یک پوشش یکپارچه و عالی را ایجاد می کند. این نوع کفپوش ها معمولا به دلیل ترلکم بسیار قوی در مقابل نفوذ آب و رطوبت، در فصل سرما بسیار مناسب هستند.

کفپوش واش بتن

کفپوش واش بتن را در اصل همه شما بارها در پارک ها، محوطه های باز و محیط های این چنینی دیده اید، که به صورت شکسته طراحی شده است. این کفپوش معمولا از ترکیب سنگ دانه های رنگی و طبیعی، چسب بتن، پودر سنگ، الیاف و افزودنی های دیگر تشکیل شده است.

کفپوش بتنی پرسی

این نوع کفپوش در واقع همانطور که از نام آن پیداست، یک نوع بتن است، که تراکم و مقاومت قوی خود را از طریق پرس شدن به دست می آورد. این نوع کفپوش معمولا از ترکیبات ماسه، پودر سنگ، سنگ دانه و سیمان تشکیل شده است. جالب بدانید که کفپوش خانه های اکثریت شما دقیقا همین بتن پرسی است، شاید تعجب کنید ولی بهتر بدانید این کفپوش در اصل همان موزاییک می باشد.

کفپوش بتنی ویبره ای

در این نوع کفپوش نیز با توجه به نامی که به روی آن گذاشته شده، برای مقاوم سازی از دستگاهی به نام ویبراتور استفاده می شود.

موزاییک پرسی اتوماتیک

کفپوش پرسی اتوماتیک یا در واقع همان موزاییک در حیاط، کف خانه، راه پله و ..و وجو دارد، که همان کفپوش های ایرانی است که بسیار به کار برده می شود. این موزاییک ها مقاومت بالایی دارند و دچار ساییدگی، خوردگی و شکستگی نخواهند شد.

مزایای کفپوش بتنی

سوالی که اغلب افراد در این باره می پرسند، این که دلیل اهمیت زیاد انواع کفپوش بتنی ترافیکی چیست، حتما برای شما هم تعجب آور است ولی قطعا هر چیزی که کاربرد زیادی دارد، بی دلیل مورد استفاده واقع نمی شود. این کفپوش از مزیت های زیادی برخوردار که این مزیت ها شامل موارد ذکر شده در زیر است:

 1. این کفپوش ها از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند و به راحتی می توانند در برابر شرایط سخت مقاوم باشند و عمر طولانی مدتی داشته باشند.
 2. انواع کفپوش بتنی به صورتی طراحی و ساخته شده، که نگهداری بسیار آسانی دارد و نیاز به شستن و تمیز کردن زیاد ندارد. از جمله دلایل پرکاربرد بودن انواع این نوع کفپوش ها همین مزیت فوق العاده آن ها است، که آن را حائز اهمیت قرار می دهد.
 3. انواع کفپوش های بتنی به دلیل جنس و متریال منحصر به فردی که دارند، در مقابل آتش و حرارت مقاوم هستند و به هیچ عنوان دچار سوختگی و شکستگی و هر آسیب دیگری نمی شوند.
 4. از آنجایی که در تولید این محصول از مواد بازگشت ناپذیر و مواد مصنوعی استفاده نمی شود، با محیط زیست کاملا هماهنگ است و به آن آسیب وارد نمی کند.
 5. اغلب افراد به دلیل آنکه انواع کفپوش های بتنی را در طرح و رنگ های قدیمی دیده اند، تصور می کنند که طرح و رنگ آن ها هنوز به همان شکل باقی مانده، در صورتی که اینطور نیست و طراحی و شکل انواع این کفپوش ها به کلی تغییر کرده و با کفپوش های جدیدی رو به رو خواهید شد.

کفپوش بتنی ترافیکی

کاربردهای کفپوش بتنی ترافیکی

اهمیت و ارزش انواع کفپوش بتنی ترافیکی به دلیل آنکه در طیف بسیار گسترده ای به کار برده می شود، بر هیچ کس پوشیده نیست. از جمله مهم ترین کاربردهای انواع این کفپوش می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 • استفاده از انواع کفپوش بتنی برای کفسازی و ایجاد ضد لغزشی
 • استفاده از انواع این کفپوش به عنوان یک آیتم تزئینی
 • استفاده از انواع کفپوش بتنی برای سطوحی که در مقابل فرسایش و خوردگی و ساییدگی قرار دارند.
 • استفاده از این کفپوش در نصب و اجرای پارکنیگ
 • استفاده در مکان های عمومی مانند بندرگاه ها
 • استفاده از کفپوش بتنی در سرعت گیرهای جاده، اتوبان ها و ایستگاه های عوارضی
 • استفاده در شیب ها و پیچ ها

نتیجه گیری

با توجه به اینکه انواع کفپوش بتنی ترافیکی نقش عمده و مهمی را در مقاوم سازی و استحکام بخشیدن به سطوح مختلف به عهده دارند، باید برای نصب آن ها اصول و قواعد لازم را مدنظر قرار دهید.

همچنین لازم بدانید که انجام این خدمات نیازمند حرفه و تخصص ویژه دارد و به راحتی قابل انجام نیست. کفپوش های بتنی مصالح پرکاربردی هستند که باید در متریال و مواد عالی تهیه و در یک پروژه پیاده سازی شود. پس برای یک مدیریت درست در این کار  باید یک تصمیم گیری درست داشته باشید.