آشنایی با موزاییک پرسی اتوماتیک

آشنایی با موزاییک پرسی اتوماتیک

یکی از محصولاتی که در موارد زیادی کاربرد داشته و دارد، موزاییک پرسی اتوماتیک می باشد . در اکثر مکان های قدیمی، از جمله خانه ها ، پارکینگ ها و … ، می توان این محصولات را مشاهده نمود . در این مقاله در مورد روش تولید و ساخت موزاییک پرسی اتوماتیک و تفاوت آن با موزاییک های دیگر صحبت می کنیم .

موزاییک پرسی اتوماتیک

موزاییک پرسی اتوماتیک چیست ؟

از قدیمی ترین موزاییک هایی که تولید گشته و به بهره برداری رسیدند ، موزاییک پرسی اتوماتیک ساده بود. منظور از اتوماتیک بودن این موزاییک ها این است که تولید آن ها به صورت کاملا مکانیزه بوده و دخالت دست در آن وجود ندارد . به طور کلی این محصولات با نام موزاییک شناخته شده اند.

همانطور که دیده اید، این محصولات که از بتن ساخته شده اند، در اکثر محیط های قدیمی به کار رفته اند. زیرسازی کارگاه ها و محیط های صنعتی اغلب توسط همین موزاییک هاست.

فرایند تولید در این دسته از موزاییک ها به روش پرس می باشد . همین پرسی بودن آن ها باعث مقاومت بالای موزاییک ها و استفاده از آن شده است که آن را بیش از پیش محبوب ساخته است.

تفاوت بین موزاییک پرسی و ویبره ای در چیست؟

برای اینکه بیشتر به مفهوم و معنای پرسی بودن پی ببریم، به بررسی تفاوت معنایی و روش ساخت موزاییک پرسی و ویبره ای اشاره ی کوتاهی داشته باشیم ؛

منظور از مویزاییک های ویبره ای ، موزاییک هایی است که در پروسه تولید آن ها ، اقدام به ویبره شدن از طریق روش های سنتی می شود . نتیجه ی این ویبره شدن این است که هوای بتن خارج می شود .

اما در روش ساخت موزاییک پرسی اتوماتیک ، ویبراسیون به صورت مکانیزه صورت می پذیرد ، بر خلاف موزاییک ویبره ای که ویبراسیون سنتی انجام می شد .

پس از ویبراسیون مکانیزه عمل پرس هم انجام شده و مقاومت موزاییک ها بسیار افزایش می یابد .

همین پرس یاعث از بین رفتن کامل همه ی خلل و فرج ها و سوراخ های موزاییک می شود که در نتیجه ی آن این موزاییک ها ، کاملا در برابر آب نفوذناپذیر شده و عمر طولانی تری به موزاییک می بخشند .

تفاوت بین موزاییک پرسی اتوماتیک و دستی در چیست؟

به طور کلی تفاوت موزائیک اتوماتیک و دستی به پنج دسته مختلف تقسیم می شود.

۱- پرس موزاییک

در هنگام ساخت موزاییک های پرسی ، برای بالا رفتن مقاومت موزاییک عمل پرس انجام می گردد؛ اما در نوع پرس اتوماتیک و دستی باید گفت که در شرکتهای تمام اتوماتیک فشاری که بر موزاییک در هنگام پرس وارد می شود،

معادل بالای ۵۰۰ تن می باشد که در کارگاه ها و موزاییک سازی های دستی، این عدد، یک پنجم شده و به حداکثر ۱۰۰ تن می رسد. در نتیجه استحکام این دو نوع بسیار متفاوت می باشد.

۲- تفاوت بسته بندی

براساس تولید مکانیزه موزاییک پرسی اتوامتیک، بسته بندی آن ها نیز به صورت کارتنی بوده که باعث عدم آسیب دیدن آن در هنگام جابجایی و حمل و نقل می شود؛

این در حالی است که موزاییک های ساخته شده به روش دستی، به صورت فله ای و بدون بسته بندی محکم ارائه می شوند.

۳- کیفیت موزائیک

استحکام بیشتر، خردگی و ساییدگی کمتر، عدم آسیب دیدگی در هنگام حمل و نقل، مقاومت خمشی بالاتر و جلای بیشتر ، همگی برتری های کیفی موزاییک پرسی اتوماتیک، نسبت به موزایی پرسی دستی می باشد.

همچنین بخوانید درباره: کفپوش بتنی پرسی

۴- قیمت

با وجود مزایای ذکر شده در مورد موزاییک های اتوماتیک، این نکته کاملا بدیهی است که این موزاییک ها، قیمت بالاتری نیز دارند .

۵- موزائیک های نازک

موزاییک های تولید شده به روش اتوماتیک ، همچنین می توانند از قطر کم مثلا ۱۸ میلیمتر هم برخوردار باشند ؛ زیرا ساب و تولید این موزاییک ها با دستگاه های اتوماتیک و کاملا پیشرفته صورت می گیرد

و بنابراین چنین موردی امکان پذیر است ؛ اما در مورد موزاییک های دستی، این امر امکان پذیر نیست و قطر این موزاییک ها به مراتب بیشتر است .

موزاییک در کجاها مصرف می شود؟

موزاییک پرسی اتوماتیک کاربردهای مختلفی دارد که حتما موارد بسیاری از آن ها را خود مشاهده نموده اید. از جمله موارد کاربرد این موزاییک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود .

 • سوله کارخانجات
 • کف پشت بام
 • انبارهای محل رفت و آمد تریلی و لیفتراک
 • حیاط
 • کف پارکینگ ها
 • زیر پارکت

مزایا موزاییک پرسی اتوماتیک

در فرایند ساخت موزاییک پرسی اتوماتیک از روش پرس استفاده می شود که همین روش مقاومت بسیار بالایی در آن ها به وجود می آورد .

همچنین علاوه بر مقاومت بالای این محصولات، مزایای دیگری نیز در آن ها به چشم می خورد که می توان به موارد زیر اشاره نمود .

 • این موزاییک ها در برابر حرارت و آتش مقاومت بسیار بالایی دارند و آسیب نمی بینند.
 • در مقابل سرما و گرما مقومت بی نظیری از خود نشان می دهند و با تغییر دما شکسته نمی شوند.
 • به سادگی نصب می گردند و همچنین با ملات زیر کار درگیر می شوند .
 • با توجه به نوع تولیدشان که همان روش پرسی م باشد، تراکم بالایی دارند .
 • استحکام و مقاومت فشاری بالایی دارند
 • برای استفاده شدن به منظور زیرسازی (پارکت، سرامیک و…) بسیار مناسب می باشند.

موزاییک پرسی اتوماتیک

برخی از معایب

با وجود تمام مواردی که در مزایا و برتری های این دسته از موزاییک ها ذکر شد، معایبی نیز متوجه این موزاییک ها می باشد که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • بعد از روی کار آمدن موزاییک پلیمری و دیگر کفپوش های بتنی این موزاییک ها قدیمی شده و دیگر کاربرد کمتری نسبت به قدیم دارند.
 • با وجود شکل های مختلف آن ، اما باز هم تنوع بسیار کمی دارند.

پس از اینکه این محصولات تولید شدند ، در مرحله ی آخر موزاییک پرسی اتوماتیک حیاطی ساده زیر دستگاه های اتوماتیک ساب زنی گذاشته می شوند. در این مرحله این دستگاه ها شروع به ساب زدن موزاییک می کنند. و رویه ی این موزاییک ها با سنگدانه ها مشخص می شوند . این مرحله نیز با دستگاه های اتوماتیک انجام می شود .

در این مقاله به اختصار به روش تولید و چیستی موزاییک پرسی اتوماتیک پرداختیم. امیدوارم بهره کافی برده باشید.