کفپوش بتنی

کف پوش بتنی از جمله ی انواع کف پوش ها می باشد که از بتن ساخته می شود. در این مطلب قصد بررسی این نوع کف پوش و ذکر معایب و مزایا و استاندارهای آن را داریم. پس در صورتی که شما نیز خواستار آشنایی بیش تر با کف پوش بتنی می باشید و یا قصد خرید و استفاده از آن را دارید، پیشنهاد می شود تا به ادامه ی مبحث توجه داشته باشید.    

کف پوش بتنی 

یکی از بهترین جایگزین ها برای کف پوش هایی مثل پارکت، کاشی، سرامیک، سنگ و.‌‌.. کف پوش بتنی است. همان طور که از نام این کف پوش مشخص است، از بتن ساخته شده است و بتن از آب، سیمان و سنگدانه ساخته می شود و نسبت آن ها توسط مهندسین مشخص می شود. کف پوش بتنی مقاومت و استحکام زیادی دارد و می تواند سالیان سال عمر کند. همچنین این کف پوش ها به راحتی تمیز می شوند. یکی دیگر از قابلیت های بتن این است که می توان به سادگی به رنگ های مختلف در آورد. 

موزاییک و کاربرد آن

نصب کفپوش های بتنی

بهترین روش نصب کفپوش های بتنی استفاده ازدوملات می باشد که یکی استفاده ازملات سیمان و ماسه جهت زیرسازی و ملات دیگر ازسیمان و پودرسنگ که روی ملات اولیه ریخته شده و سپس کفپوش روی آن قرارگرفته و باچکش لاستیکی روی آن محکم می شود . 

  

مزایای کف پوش بتنی

این نوع از کف پوش ها تنوع و مدل های زیاد و خلاقانه ای دارند و با وجود تنوع بالایی که دارند، می توان متناسب با هر بودجه ای کف پوش بتنی تهیه کرد‌‌‌. نسبت به کف پوش های دیگر احتیاج به مراقبت آسان تر و کمتری دارد و در صورتی که کثیف شوند به راحتی تمیز می شود. از آنجایی که این‌کف پوش از بتن ساخته شده است، طول عمر آن ها بسیار زیاد است و حدود ۱۵ سال عمر می کنند. البته این میزان طول عمر به شرط مرغوب و اصل بودن آن می باشد. بتن فاقد هر گونه مواد مضر برای بدن انسان است. به همین دلیل می توان آن را در پوشش انواع مکان ها استفاده نمود.  می توان این کف پوش ها را به وسیله ی سیستم گرمایش از کف گرم کرد. هم چنین در صورتی که این کف پوش ها به خوبی عایق بندی شوند، در برابر رطوبت مقاوم هستند.

معایب کف پوش بتنی

بعد از ذکر مزایای کف پوش بتنی نوبت به بیان معایب آن می رسد. از جمله معایب آن می توان بیان نمود که  برای این که بتن در مقابل آب و رطوبت نفوذ ناپذیر باشد، به عایق بندی نیاز دارد. علاوه بر این در صورت خیس بودن کف پوش بتنی پولیش خورده و براق سطح کف پوش  لغزنده می شود و علاوه بر این مجاورت آن با آب می تواند موجب شوره زدگی و سبزه زدن در آن نیز گردد. و به همین جهت اصلا مناسب استفاده در مناطق مرطوب و پر باران نمی باشد. برخی افراد احساس می کنند بتن بسیار سفت است. این افراد درصورتی که از کف پوش بتنی استفاده می کنند، باید از موکت یا فرش هم استفاده کنند. زیرا در صورتی که وسیله ای روی آن بیفتید امکان شکستن آن بالاست.و هم چنین به دلیل سرد بودن آن لازم است تا از سیستم گرمایشی جهت گرم کردن آن بهره گرفت. 

تعمیر کف پوش بتنی

در صورتی که کف پوش طرح دار شکسته شود و یا ترک بر دارد، تعمیر آن سخت است. زیرا باید علاوه بر رنگ بتن، طرح بتن هم دقیقا مانند بتن قبلی باشد. درصورتی که بین کف پوش بتنی قبلی و جدید تفاوت وجود داشته باشد، بتن جدید مانند یک لکه بر روی کف پوش دیده می شود.

 

انواع کف پوش بتنی

کف پوش بتنی رنگ دار برای محیط های بیرونی

کف پوش بتنی مخصوص محیط‌ های بیرون منزل ارزان ترین روش برای پوشاندن کف می باشد. برای رنگ دار کردن کف پوش بتنی باید پس از ساخت بتن، رنگ های مخصوص را به ملات اضافه کنید. همچنین برای اینکه که بتن در برابر آب و رطوبت نفوذ ناپذیر باشد، لازم است که آن را با روکش درز بندی و عایق سازی کنید. از جمله انواع کف پوش بتنی می توان به این موارد اشاره نمود: کف پوش بتنی طرح سنگ رنگ دار، کف پوش بتنی براق متالیک، کف پوش بتنی اورلیز، کف پوش بتنی پیش ساخته، کف پوش بتن اکسپوز، کف پوش ترافیکی

 

استاندارد کف پوش بتنی 

طبق استانداردهای تعیین شده برای کف پوش های بتنی لبه ضخامت آن نباید کم تر از ۳۵ میلی متر باشد علاوه بر این برای مقاومت در برابر هوازدگی لازم است تا کفپوش آزمون مقاومت در برابر یخبندان و همچنین جذب آب را بدهد علاوه بر این بلوکهای بتنی باید مقاومت و اصطکاک کافی داشته باشند تا از سرخوردگی افراد روی آن جلوگیری شود به همین دلیل وجه روی آنها باید حساب نخورده یا پرداخت نشده باشد به طوری که سطح صاف و صیقلی را به وجود نیاورده باشد

جمع بندی 

همان طور که از نام  کف پوش بتنی  مشخص است، از بتن ساخته شده است و بتن از آب، سیمان و سنگدانه ساخته می شود و نسبت آن ها توسط مهندسین مشخص می شود. کف پوش بتنی مقاومت و استحکام زیادی دارد و می تواند سالیان سال عمر کند. همچنین این کف پوش ها به راحتی تمیز می شوند. یکی دیگر از قابلیت های بتن این است که می توان به سادگی به رنگ های مختلف در آورد. . از آنجایی که این‌کف پوش از بتن ساخته شده است، طول عمر آن ها بسیار زیاد است و حدود ۱۵ سال عمر می کنند. البته این میزان طول عمر به شرط مرغوب و اصل بودن آن می باشد. در صورتی که کف پوش طرح دار شکسته شود و یا ترک بر دارد، تعمیر آن سخت است.