همه چیز درباره واش بتن دیواری

واش بتن دیواری

موزاییک از مصالح ساختمانی است که اهمیت آن در ساختمان سازی و نمای بنا ها و همچنین سطوح، آشکار می باشد. موزاییک انواع متفاوتی دارد که یکی از این نوع ها، واش بتن دیواری است. واش بتن دیواری در مدلی که برای کف سازه ها به کار می رود نیز کاربرد دارد اما ما قصد داریم در این مقاله فقط به کاربرد دیواری آن بپردازیم.

پس در ادامه برای پاسخ دادن به همه سوالات درباره واش بتن دیواری، با ما باشید.

واش بتن چیست؟

شستن بتن یک مرحله مهم از تولید چنین موزاییکی است. به همین دلیل نام این موزاییک را واش بتن گذاشته اند. در تولید چنین موزاییکی از چسب بتن، سنگ های متنوع، ماسه و سیمان استفاده می کنند. بدین طریق یک نوع موزاییک به دست می آید که نام آن واش بتن است و به صورت دیواری نیز می توان از آن استفاده کرد.

واش بتن

واش بتن چگونه است؟

سنگ هایی که در نمای آن به کار می روند از ویژگی های اصلی آن هستند. جنس سنگ ها، نوع و اندازه آن ها می تواند کاملا متفاوت باشد اما چیزی که همیشه در مدل واش بتن تکرار می شود، استفاده از سنگ و سپس شستن آن ها بر روی بتن است.

آنان که طرفدار طرح های طبیعی و اشکال نزدیک به طبیعت هستند، معمولا برای دیوار سازه یا سطح بناهای خود از واش بتن استفاده می کنند؛ چون با ترکیب رنگ ها و چگونگی قرار گرفتن سنگ ها بر روی واش بتن، یک شکل که یادآور طبیعت است ساخته می شود.

در واش بتن طرح های زیادی برای انتخاب و تصمیم گیری وجود دارد. همین ویژگی شامل واش بتن دیواری نیز می شود و آن به این صورت است که شما می توانید گزینه های زیادی برای انتخاب در پیش رو داشته باشید. می توانید بنا به نوع کاربری بنا، از واش بتن های دیواری با سنگ های ریز یا درشت استفاده کنید. می توانید ترکیب رنگ هایی شاد یا کلاسیک را برای خود بپسندید و همچنین میزان شسته شدن بتن نیز برای شما یک معیار برای انتخاب باشد.

شکل های واش بتن دیواری

به طور کل اشکال مختلف واش بتن ها از ویژگی های جذاب آنان می باشد. در موزاییک های دیواری این یک مزیت بزرگ است که شما گزینه های زیادی را برای انتخاب در دسترس داشته باشید و با واش بتن دیواری، این مزیت در اختیار شماست. انواع واش بتن دیواری با ویژگی های خاصشان می توانند برای طراحی شما مناسب واقع شوند.

واش بتن دیواری1

چرا از واش بتن استفاده کنیم؟

این موزاییک خاص و پر طرفدار، علاوه بر چهره زیبا ویژگی های با کیفیت در ساختار نیز دارد که همین ویژگی ها استفاده و بهره گیری از آن را مدام افزایش می دهند. واش بتن از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند در برابر تغییرات دما، فشار، اصطکاک و … مقابله کند.

واش بتن به سادگی از بین نمی رود و طول عمر بالایی دارد. قیمت مناسب آن نیز سبب می شود که استفاده از واش بتن یک انتخاب عاقلانه باشد و همچنین مناسب بودن طرح های آن در مکان هایی مثل کف حیاط، گلخانه، سقف و دیوار بر سطح عاقلانه بودن این تصمیم می افزایند.

دلایل استفاده از واش بتن دیواری

در بهره گیری از یک موزاییک برای دیوارهایمان، ما انتظار داریم که این موزاییک چندین سال بی آن که رنگ، جلوه و زیبایی خود را از دست بدهد استفاده داشته باشد. همچنین انتظار داریم که در گذر زمان رنگ آن کدر نشود، به راحتی تمیز شود و گرد و غبار را جذب خودش نکند. به علاوه، یک موزاییک دیواری باید در برابر فشار، ضربات، تغییرات دما، اسید و … مقاوم باشد. تمام این ویژگی ها برای یک موزاییک دیواری خوب در واش بتن دیواری پیدا می شود.

با استفاده از واش بتن دیواری؛ هم طرحی زیبا برای زیبا سازی بیشتر سازه خود به کار برده اید و هم محصولی را انتخاب کرده اید که دوام و طول عمر بالایی دارد. می توانید با نصب واش بتن های دیواری از زیبا ماندن و مقاومت این تولیدات مطمئن باشید و بدانید که قرار است این موزاییک های بتنی شسته شده تا سال ها در این جا بمانند. واش بتن دیواری گزینه بسیار مناسبی در هنگام استفاده از موزاییک ها برای دیوار می باشد.

واش بتن را چگونه می سازند؟

واش بتن شکل خاصی برای ساخت دارد که مراحلی از همین قبیل نیز برای تهیه واش بتن دیواری به کار می رود. ابتدا با سیمان و موارد دیگر بتن را می سازند و سپس با روش ویبره ای یا پرسی، سنگ ها را بر روی آن قرار می دهند. حال نوبت شستن بتن است. برای اینکار می توان از آبی که با فشار بالا بر روی آن نگه داشته می شود استفاده کرد. مزیت شستشو با آن این است که شما می توانید واش بتن را تا حدی که دوست دارید سنگ معلوم باشد شستشو دهید و محصول مورد نظر خود را تولید کنید.

همچنین کندگیر سطح که روشی است که با یک ماده اسیدی و شیمیایی انجام می شود نیز از راه هایی برای شستن واش بتن است. سمباده کشی روشی دیگر است که در آن تا زمانی که معلوم بودن سنگ ها به انداره استاندارد برسد، به آن ضربه می زنند. در این روش احتمال از بین رفتن خود واش بتن وجود دارد پس آن چنان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

ساخت واش بتن

استفاده از واش بتن دیواری چه معایبی دارد؟

اگر چه مزایای واش بتن بسیار است، از بازگویی معایب آن نیز نباید باز ماند. واش بتن اگر چه زیبا و مقاوم است، اما در صورتی که اشتباه انتخاب شود با سایش و ضربه ممکن است بشکند. شکستگی های واش بتن دیواری سخت ترمیم می شود و یک عملکرد زمان بر است. همچنین شستشوی واش بتن دیواری آسان نیست و حتما باید شسته شدن همه جای آن، باید از فشار آب استفاده کرد. البته بیش از سالی دو بار نیازی به شستن آن نیست.

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم که درباره واش بتن و نوع دیواری آن اطلاعاتی جامع به شما بدهیم. امیدواریم که موثر بوده باشد. واش بتن دیواری انتخاب مناسبی برای سازه هاست.

قیمت واش بتن سفید ، ابعاد واش بتن ، معایب واش بتن ، واش بتن کف حیاط ، قیمت پله واش بتن